nezadáno
ne

Prodej chalupy, 250 m2

Chotoviny, Liderovice, okres Tábor

14 900 000 Kč

celkem, včetně provize, včetně DPH, včetně právního servisu Cena snížena ze 16 190 000 o 1 290 000 Kč

Dumrealit.cz Vám zprostředkuje prodej exkluzívní nemovitosti - středověké usedlosti bývalého vodního mlýna obklopené velkou zahradou, strání se vzrostlým lesem, čistým potokem a panenskými lukami.

Bohatá historie mlýna je zdokumentována zpětně až do 16 století, kdy se historické prameny zmiňují o prvním majiteli mlýna panu Jindřichu Lapáčkovi již z roku 1565. Dnešní podoba usedlosti sestává ze samotné podsklepené budovy mlýna s obyvatelnou dvojpodlažní částí, dále z větší stodoly, obyvatelného skladu s verandou, z menšího domku na nářadí, a ze samostatného sklepa zapuštěného ve skále, použitelného třeba k uchovávání vína. Nemovitost je umístěna v malebném prostředí jihočeské krajiny.

Po čtyři století tu celé generace mlynářských rodů mlely mouku. Ve svých nejlepších letech poskytoval mlýn poctivou obživu postupně rodinám Lapáčků, Vodáků, Mrzenů, Brederů, Farů, Kotašků, Cikhartů, Dvořáků a Halamů a teprve až výměrem VIII/1-515.33-1952 ze 4. března 1952 bylo poslednímu mlynáři na Lapáčkově mlýně v Liderovicích čp.15 Jiřímu Halamovi nařízeno vrátit živnostenský list s odůvodněním, že více než 6 měsíců neprovozuje svoji živnost. Marná byla snaha mlynáře se odvolat, KNV v Českých Budějovicích odvolání zamítl. Mlýnská technologie byla demontována a náhon ke kolu byl zasypán. Pozemky však zůstaly pohromadě a je tak možné jeho obnovení.

Pozemky, které k usedlosti přiléhají, mají rozlohu více než 22 700 čtverečných metrů, část z nich je dosud registrována v pozemkových knihách jako vodní plocha. Pozemky prochází asfaltová cesta, kolem níž jsou viditelné pozůstatky náhonu. Za ním pak je zahrada, louky a na jejich druhé straně se vine čistý Košínský potok, který tvoří přirozenou hranici pozemků od západu. Od severovýchodu je usedlost zas chráněna vysokou, strmou strání se vzrostlým, hustým lesem, který k ní patří také. Díky svému zapuštění pod zalesněnou stráň je usedlost někdejšího Lapáčkova mlýna i v dnešní době oázou zelené přírody, klidu a samoty. Do civilizace odtud však přesto není daleko: za vzrostlým lesem a širokým kopcem se místní silnička napojuje na hlavní dopravní tepnu z Prahy do Tábora a Českých Budějovic. V těsné blízkosti mlýna vede také cyklostezka a křižovatka oblíbených turistických cest.

Budovy mlýna i hospodářská stavení si zasluhují poctivou rekonstrukci, když ta poslední z roku 2005 zůstala nedokončená. Není však mnoho podobně malebných míst, která by otevírala tak široký prostor pro vlastní fantazii i pro tolik možných způsobů využití: od běžné větší chalupy přes výletní restauraci s ubytováním, ranč pro chov koní či loveckou chatu až třeba po malou vodní a sluneční elektrárnu. Jisté je jen to, že pro své další plné využití potřebuje usedlost energického, nápaditého hospodáře s jasnou vizí a s pevným finančním zázemím. Majitel si vyhrazuje právo prodat nemovitost nevyšší nabídce. Ev. číslo: 635977.

Celkem: 14 900 000 Kč
ID inzerátu: 7819315
Typ nabídky: prodej
Stav nabídky: Aktivní
Číslo zakázky: 635977
Stát: Česká republika
Kraj: Jihočeský
Lokalita: Chotoviny, Liderovice, okres Tábor
Kategorie: Chaty a chalupy
Podkategorie: Chalupy
Energetický štítek: G
Vlastnictví: osobní
Stav nemovitosti: před rekonstrukcí
Plocha: 250 m2
Užitná: 250 m2
Zastavěná: 250 m2
Pozemku: 22782 m2
typ: kamenný
Typ vytápění: Lokální elektrické
Umístění objektu: Samostatný
Sklep: ano
Zahrada: ano
Garáž: ano
Elektřina: ano

Kontakt na prodejce nemovitostí